Seznam kandidátů do výboru a dozorčí rady ACDZ

Volby ACDZ kandidáti

Volební prezentace:

MUDr. Jan Stuchlík

Pracoval jsem jako psychiatr sedm let v Psychiatrické nemocnici. V roce 1992 jsem se podílel na založení Fokusu Mladá Boleslav, kde pracují od roku 1995 jako odborný ředitel. Ve Fokusu Mladá Boleslav vznikl jeden z prvních týmů v ČR využívající case management v práci s dlouhodobě duševně nemocnými. V rámci reformy psychiatrické péče jsme vytvořili CDZ Mladá Boleslav, CDZ Karlovy Vary a CDZ Cheb (služby v Karlovarském kraji jsme před dvěma lety oddělili do samostatné organizace Fokus Karlovarský kraj). Podílel jsem se na přípravě metodického pokynu MPSV o provozu sociální části CDZ a vedl jsem projektový tým, který vytvořil metodiku auditů kvality CDZ.

Podílel jsem se na založení Aliance center duševního zdraví, kde jsem v tomto volebním období byl členem zdravotní sekce výboru. V nadcházejících volbách kandiduji do zdravotní i sociální sekce a také do dozorčí rady ACDZ především proto, že kandidátů nebyl dostatečný počet a hrozilo, že se ve volbách nemusí podařit obsadit všechny orgány ACDZ.

V současné době vnímám koncept komplexní zdravotně sociální péče v CDZ jako nedostatečně zakotvený v legislativě a tedy stále křehký a zranitelný. ACDZ považuji za klíčový nástroj pro zajištění stability a další rozvoj CDZ a rád bych se aktivně podílel na její činnosti.

MUDr. Ondřej Pěč, Ph.D.

Jsem psychiatr a psychoterapeut. Nejprve jsem pracoval na lůžkovém oddělení Psychiatrického centra Praha (nyní NÚDZ, dříve VÚPs). Od devadesátých let jsem působil v komunitní péči a psychoterapeutické péči o lidi s psychózou. Nejprve jsem se spolupodílel na počátcích Fokusu Praha a poté jsem spoluzaložil Kliniku ESET a ESET-HELP v Praze, kde jsem dodnes ředitelem a předsedou. V rámci těchto organizací vznikly denní stacionáře, komunitní služby v oblastech zaměstnávání a bydlení a postupně i komunitní terénní týmy, které byly základem pozdějšího Centra duševního zdraví na Praze 10 od roku 2018. Jsme také zakládající organizací ACDZ, kde jsem byl první volební období jejím předsedou.

Ve sféře komunitní psychiatrické péče jsem dlouhá léta také působil jako konzultant Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví a v poslední dekádě jsem předsedou sekce sociální psychiatrie Psychiatrické společnosti ČLS JEP, která pravidelně organizuje konference sociální psychiatrie a pracovní dny CDZ. 

Vyučuji na 1. lékařské fakultě UK lékařskou psychologii a komunitní psychiatrii a na Filozofické fakultě UK studenty katedry sociální práce.

Na kandidátku do voleb ACDZ jsem se zprvu nehlásil. Až když jsem viděl malý počet zájemců, tak jsem podal ještě v prodlouženém termínu kandidaturu do zdravotní sekce, protože mi jde o zachování kontinuity a působení ACDZ. Rád bych, aby došlo k větší stabilizaci CDZ, jak po stránce finanční a organizační, tak zejména po stránce odborné, a aby se CDZ stala respektovaným a zcela plnohodnotným článkem péče o lidi se závažnými duševními poruchami. K tomu bych chtěl přispět, pokud mi bude dána důvěra.

Bc. Štěpán Plecháček, vedoucí CDZ Svitavy

Po vlastní zkušenosti s hospitalizací na psychiatrii jsem se v 18ti letech rozhodl pracovat v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích, kde jsem během svého 10ti letého působení vystudoval při zaměstnání Střední zdravotnickou školu a následně specializační vzdělání ošetřovatelství v psychiatrii. Po přestěhování se s rodinou do Pardubického kraje jsem od r. 2006 pracoval v službě sociální rehabilitace Otevřené dveře (při Oblastní charitě Polička) věnující se lidem s duševním onemocněním ve svitavském okrese, během této doby jsem si doplnil bakalářské vzdělání v sociální práci. V r. 2018 jsem se v rámci projektu ministerstva zdravotnictví zapojil do reformy péče o duševní zdraví, kde jsem působil jednak v roli koordinátora psychiatrické péče pro Pardubický kraj, následně pak v roli gestora aktivity transformace psychiatrických nemocnic. 

Od r. 2021 opět pracuji v přímé péči s lidmi s duševním onemocněním a od r. 2022 vedu nově se utvářející tým Centra duševního zdraví ve Svitavách, zřizovatelem této služby je Oblastní charita Polička.

Jsem moc rád, že za dobu svého působení v institucionální i komunitní psychiatrické péči zažívám viditelné pokroky směřující ke zlepšení kvality péče o lidi s duševním onemocněním a u mnoha lidí také změnu náhledu i postoje k problematice léčby a zotavení lidí s duševním onemocněním.

Vzhledem k tomu, že naše CDZ je jedno z nejmladších, neměl jsem v úmyslu kandidovat v letošních volbách do orgánů ACDZ. Na základě prosby Anny Šimonové jsem se k tomu však odhodlal a přijal kandidaturu do dozorčí rady ACDZ. Ať už budu zvolen nebo ne, jsem připraven se zapojit v aktivitách ACDZ, protože věřím, že tato zastřešující organizace v mnohém může pomoci stávajícím i novým členům.

Mgr. Gracián Svačina

vystudoval jsem žurnalistiku a sociální práci. V reformě psychiatrické péče jsem začínal jako metodik na Ministerstvu zdravotnictví, kde jsem společně s Johanem Pffeiferem objížděl začínající týmy CDZ a snažil jsem se pomoct v jejich začátcích, toto pro mě krásné období bylo době od 2018 – 2022. Následně jsem získal důvěru ze strany Městské nemocnice Ostrava a Asociace TRIGON, provozovatelů Centra duševního zdraví v Ostravě a od jeho vzniku pracuji na pozici vedoucího zařízení.

V minulém funkčním období jsem byl zvolen do funkce předsedy dozorčí rady, jejíž funkcí je kontrola výboru ACDZ, vzhledem k tomu, že jsme jako výbor i dozorčí rada k sobě navzájem přistupovali lidsky a věcně měl jsem možnost se i aktivně podílet na některých aktivitách. Stál jsem při zrodu spolupráce Aliance CDZ a Světové zdravotnické organizace v ČR. Taky jsem se podílel na vzniku platformy pro dětská CDZ a jsem rád, že Tomáš Drozd tuto platformu skvěle koordinuje. Sleduji vznikající CDZ nebo zařízení, které mají tyto ambice a aktivně je zvu do naší Aliance to vedlo k tomu že minimálně dvě zařízení podaly přihlášku a byly úspěšně přijati jako členové. Aktuálně ve spolupráci s univerzitou v Notthingamu v Anglii a tamním panem profesorem, diskutujeme možnosti skrze „National Institute for Health and Care Research,“ projekt znamenal možnost vytvoření uvnitř našich CDZ „Recovery College“, jsem přesvědčen, že prvky této metody každý z nás již nyní provozuje, ale často fragmentovaně a tento projekt by mohl v CDZ nabídnout modely práce s klientem v oblastech edukace klientů/rodinných příslušníků o duševním onemocnění, edukace zvládání duševního onemocnění vč. nácviku technik apod. prvky svépomocných skupin. Budu rád pokud v práci pro Alianci CDZ budu moci pokračovat i toto volební období, a proto se bych Vás chtěl požádat o Váš hlas.

Mgr. Růžičková Romana

Vážené kolegyně/kolegové,

jmenuji se Romana Růžičková, vystudovala jsem střední zdravotnickou školu, později jsem si doplnila specializaci v psychiatrii, pedagogické minimum a koordinaci rehabilitace a dlouhodobé zdravotně-sociální péče. V psychiatrické nemocnici v Opavě (dále jen PNO) pracuji od roku 2008. Věnovala jsem se spolupráci se sociálními službami a v době, kdy vznikala možnost, abychom jako PNO a Fokus Opava, z.s. vytvořili CDZ jsem velmi stála o to, abych mohla být součástí týmu. Od roku 2019 jsem byla vedoucí zdravotní části a později jsem získala důvěru i sociálního partnera a stala jsem se vedoucí celého týmu. Byla jsem oslovena kolegou z ostravského CDZ Mgr. Svačinou, abych kandidovala do zdravotního výboru. Po zvážení jsem dospěla k názoru, že by bylo pro ACDZ a další CDZ přínosné, aby zdravotní sekce měla zastoupení i v oblasti ošetřovatelské péče. Ve výboru ACDZ bych se chtěla věnovat těmto oblastem:

  • Podpora spolupráce s dalšími odbornými a profesními organizacemi v rámci komunitní psychiatrické péče
  • Podpora sdílení zkušeností mezi CDZ
  • Komunikace se zdravotními pojišťovnami k finanční nezávislosti a růstu CDZ
  • Zvýšení prestiže komunitní psychiatrie
  • Podpora zdravotnických pracovníků v CDZ při vyjednávání v oblasti vzdělávání a finančního ohodnocení
  • Aktivní řešení udržitelnosti a rozvoje stávajících i nových CDZ
  • Podpora vzniku nových CDZ a dalších multidisciplinárních týmů
  • Aktivní podílení na on-line platformě pro CDZ a předávání dalších informací

Mgr. Marek Fiala

Pracuji jako odborný ředitel v organizaci Péče o duševní zdraví, z.s. (PDZ). Dále učím na PVŠPS a lektoruji pro Vzdělávací institut CRPDZ.

PDZ v současné době provozuje pět Center duševního zdraví, a to obě části, jak zdravotní, tak i sociální. Díky tomu mohu nabídnout zkušenosti s vedením CDZ, která fungují 6 let a zároveň zkušenost se zakládáním nových CDZ (v Náchodě v roce 2023 a v Ústí nad Orlicí v roce 2024). Současně mám zkušenost s vedením a nastavováním služeb v CDZ, která působí ve větších aglomeracích (Hradec Králové, Pardubice), ale i Centry, která fungují v rozsáhlých rurálních oblastech (Náchod, Ústí nad Orlicí).

Ve Výboru ACDZ bych se chtěl zabývat tématy:

  • finanční udržitelnost center duševního zdraví
  • sledování kvality služeb CDZ
  • zvyšování kvality služeb a implementace dalších nástrojů a přístupů do prostředí center duševního zdraví – CARe, integrovaná léčba pro lidi s duální dg., early inteventions…

Bc. Petra Tesařová

Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu v Písku a pár let jsem pracovala na lůžkovém oddělení. Od roku 2000-2020 jsem pracovala v síti Alzheimercenter, nejprve jako vrchní setra, metodik ošetřovatelské péče a následně jako ředitelka zařízení. Mám zkušenost s vykazování výkonů na zdravotní pojišťovnu pod odborností 925, 913 a nyní i 350. Byla jsem součástí týmu, který obhajoval při kontrolách zdravotní pojišťovny vykazovanou péči sester.. Od roku 2020 jsem ředitelkou FOKUSu- Písek. Nastupovala jsem v době, kdy CDZ přecházelo z pilotního provozu do provozu ostrého. Tímto bych se ráda zapojila do činnosti ACDZ (zdravotního sekce) a přidala ruku k dílu aktivním zapojením do rozvoje stávajících CDZ po stránce kvality péče a finančního rozvoje. Kdy jindy, když ne teď J. Beru to jako příležitost se zapojit do systému, který dává smysl a má význam!

Mgr. Katarína Ondíková

Absolvovala jsem magisterské studium v oboru sociální práci na UHK. Od roku 2016 pracuji ve Fokusu Liberec, nyní na pozici vedoucí CDZ, které jsme v našem kraji otevřeli začátkem minulého roku. I když naše cesta k CDZ byla mnohem delší než v jiných organizacích, vždy jsme se ve Fokusu Liberec snažili reagovat na trendy v péči o duševně nemocné a participovat na zavádění myšlenek Reformy psychiatrické péče do komunitních služeb. Osobně jsem se zúčastňovala setkání Platformy pro transformaci péče o duševní zdraví a spolupracovala s koordinátory psychiatrické péče pro Liberecký kraj.

Důležité jsou pro mne hodnoty jako respekt k jedinečnosti každého člověka a právo na plnohodnotný život podle svých preferencí, ale také odpovědnost vůči sobě a svému okolí, dále také destigmatizace duševního onemocnění v očích veřejnosti. V této oblasti jsem aktivní při realizaci preventivních programů na základních a středních školách.

I přes povinnosti, které vedení CDZ přináší, nerezignuji na přímou práci s klientem. Přináší mi potěšení, ale také užitečné informace o problémech, či měnících se potřebách naších klientů. Právě pro tuto zkušenost a button-up perspektivy můžu být prospěšnou členkou dozorčí rady ACDZ.

Mgr. Tomáš Drozd

Vzděláním jsem středoškolský učitel. Svoji profesní dráhu jsem začal jako pedagog ve vyloučené lokalitě na Prostějovsku. Následně jsem působil jako projektový manažer společnosti Romodrom, která se zaměřuje na pomoc osobám sociálně vyloučeným. Poté jsem pracoval ve společnosti EDUin jako kontaktní osoba pro jednání se zřizovateli škol.

V organizaci Pro zdraví 21 působím jako zástupce ředitelky pro zdravotní i sociální segment.

Do sociální části výboru ACDZ kandiduji, protože i když je dětských CDZ velmi málo, vnímám klíčovou důležitost sdílení dobré i jiné praxe mezi kolegy. Zároveň považuji za důležité posílit propojení s kolegy z CDZ pro dospělé. Podpora a zapojení nově vznikajících center pro děti je pro mě samozřejmostí.

Mgr. Nikola Skalická

Od roku 2011 pracuji v organizaci FOKUS Karlovarský kraj, z.ú., dříve spadající pod FOKUS Mladá Boleslav z.s., nyní na pozici odborného ředitele. Zkušenost mám také s lektorováním nejen v rámci naší organizace, ale nově také pod organizací CMHCD. Vystudovala jsem archeologii a sociální práci. Kromě dalších aktivit, jsem měla možnost se v rámci reformy psychiatrické péče zapojit jako jeden z metodiků nově vznikajících CDZ na Ministerstvu zdravotnictví, také jsem byla zapojena např. v rámci aktivit projektu Podpora implementace koordinovaného přístupu (implementace metody Case management) v systému poskytování sociální ochrany v ČR, na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Ze soukromého života také mohu přispět osobní zkušeností s duševním onemocněním v rodině.

Naše organizace v současné době provozuje tři Centra duševního zdraví, zdravotní i sociální část. Alianci CDZ mohu nabídnout své zkušenosti s vedením CDZ.

Ve Výboru ACDZ bych se ráda zabývala tématy:

  • poskytování péče adolescentům
  • zvyšování kvality služeb a podpora jejich udržitelnosti
  • dostatek odborného personálu v CDZ