Od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině 24. února 2022 čelí Česká republika ležící tisíc kilometrů od ohniska bojů bezprecedentní uprchlické krizi. V současné době pobývá v ČR více než 350 000 ukrajinských uprchlíků, více než 3 % české populace, což klade vyšší kapacitní nároky na český zdravotní a sociální systém. I letos se proto členové Aliance center duševního zdraví ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací aktivně zapojili do projektové pomoci ukrajinským občanům na poli duševního zdraví. V období od ledna do června 2024 v Praze, Berouně, Plzni, Karlových Varech, Strakonicích, Ústí nad Labem, Liberci a přilehlých regionech poskytly multidisciplinární týmy center duševního zdraví na 3 400 intervencí nad rámec veřejného zdravotního pojištění.

Spolupráce se Světovou zdravotnickou organizací jsme nastartovali již v roce 2022, kdy Aliance zahájila pilotní provoz ve 3 krajích a provedla zmapování připravenosti komunitních center duševního zdraví, takzvaných „CDZ“, na poskytování služeb duševního zdraví a psychosociální podpory pro ukrajinské uprchlíky v 9 krajích po celém Česku. Na základě mapování a pilotního provozu bylo identifikováno 7 krajů s výraznou potřebou služeb a podpůrných aktivit pro uprchlíky nad rámec stávajícího systému zdravotní a sociální péče. Projekt pokračoval v roce 2023 svou druhou fází - posílením kapacit CDZ pro poskytování služeb ukrajinským uprchlíkům včetně péče v ukrajinštině. Zavedli jsme projektové multidisciplinární týmy v 7 regionech prostřednictvím 7 CDZ. Naše centra duševního zdraví v průběhu roku 2023 poskytla celkem 2439 intervencí a podpořila více než 350 osob a jejich rodin.

Cílem projektu pro letošní rok bylo další posílení kapacit a sítě CDZ v 7 krajích - v Praze, Středočeském, Plzeňském, Jihočeském kraji, na Karlovarsku, Ústecku a Liberecku - pro další fázi uprchlické krize zaměřené na integraci ukrajinských uprchlíků do české společnosti a zlepšení sociální soudržnosti. Multidisciplinární týmy pokračují v poskytování psychiatrických, psychologických, psychoterapeutických, psychosociálních a dalších souvisejících služeb na podporu duševního zdraví ukrajinských uprchlíků v jejich obtížné situaci a na podporu jejich úspěšné integrace do nového prostředí. Cílem je vyrovnat se s nepříjemnými pocity zapříčiněnými válkou, odloučením a životem v cizí zemi, posílit jejich psychickou odolnost, rodinné vztahy a podpořit duševní zdraví jejich dětí a také prevence a léčba stavů duševního zdraví. Pokračovali jsme v poskytování intervencí z minulého roku, ale posílili jsme naše kapacity a možnosti, abychom maximalizovali objem péče pro ukrajinské občany. Zvýšili jsme také počet podpůrných komunitních aktivit poskytovaných v jednotlivých regionech, zejména v Praze a Plzni pro děti, adolescenty, matky a seniory.

Celkem se do projektu zapojilo více než 40 odborníků na zdravotní péči. Všechna centra duševního zdraví, která se do péče o ukrajinské uprchlíky zapojila, současně začlenila do svých týmů i odborníky na duševní zdraví přímo z řad ukrajinských uprchlíků. Celkem 10 ukrajinských psychologů, sociálních pracovníků, překladatelů a psychiatr posílilo naše týmy. Tento fakt znamenal obrovský posun i v kvalitě poskytované péče, a to zejména v oblasti odbourání jazykové bariéry, znalosti kulturních a jiných zvyklostí. Speciální díky patří ukrajinským psycholožkám, často zaneprázdněným pracujícím maminkám, které byly pro naše klienty skutečnou oporou a pro týmy velkou posilou. 

V rámci 3400 intervencí v roce 2024 jsme poskytli 1 571 konzultací specializovaných služeb, což představuje 379 % celkového cíle projektu. Tento působivý úspěch svědčí o účinnosti našich specializovaných intervencí. Vedle specializovaných služeb center duševního zdraví jsme poskytli 688 konzultací cílené nespecializované psychosociální podpory. Sice mírně pod cílovou hodnotou, ale odráží náš záměr maximalizovat množství efektivních specializovaných služeb při řešení naléhavých a komplexnějších potřeb.  V neposlední řadě týmy napříč celou ČR zorganizovaly komunitní skupinové aktivity na podporu integrace a sociální soudržnosti pro celkem 1 141 účastníků, čímž dosáhly 319 % projektového cíle. To zahrnovalo aktivity pro 451 účastníků z řad dětí a dospívajících a 690 účastníků z řad dospělých.

Mezi hlavní dopady naší práce s ukrajinskými uprchlíky patří

  • Snížení psychického stresu a traumatu - mnoho ukrajinských uprchlíků zažilo nebo bylo svědky násilí, což vedlo k posttraumatické stresové poruše (PTSD), úzkosti a depresi. Psychologická péče může pomoci zpracovat tyto zážitky a zmírnit symptomy PTSD. Uprchlíci často přišli o své blízké, domovy a celý svůj způsob života. Terapie může pomoci zvládnout smutek a přijmout nové životní okolnosti.
  • Zvýšení psychické odolnosti a adaptability - psychologická péče pomáhá uprchlíkům rozvíjet dovednosti pro zvládání stresu a nepříznivých situací, což je klíčové pro jejich dlouhodobé duševní zdraví. Pomoc při adaptaci na novou kulturu, jazyk a životní podmínky je nezbytná pro snížení úzkosti a zlepšení celkové pohody.
  • Zlepšení rodinných vztahů a sociálních vztahů - konflikty a nucené vysídlení často narušily rodinné vztahy. Rodinná terapie nebo podpůrné skupiny pomohly obnovit zdravou rodinnou dynamiku a vyrovnat se se ztrátami. Poskytli jsme prostor pro komunikaci a porozumění v komunitách, kde uprchlíci žijí. To zlepšuje osobní vztahy a komunikaci.
  • Integrace do nových komunit - děti často čelí šikaně a nevhodnému chování ze strany vrstevníků kvůli odlišným společenským normám a kulturním rozdílům. V mnoha případech jsme intervenovali ve školách, s učiteli a psychologickými poradci, abychom zprostředkovali a zlepšili atmosféru.

Děkujeme Světové zdravotnické organizaci a všem členům týmu Aliance center duševního zdraví, kteří se do projektu zapojili, zejména paní ředitelce Anně Šimonové a členům výboru Aliance za podporu v realizaci a konzultace, dále pak ředitelům a multidisciplinárním týmům následujících subjektů za realizaci pomoci v následujících regionech: 

Plzeňský kraj - Centrum duševního zdraví Plzeň (Ledovec, z.u.), Centrum duševního zdraví Klatovy (Ledovec, z.s.)

Praha - Centrum psychosomatické medicíny Praha (ARP Cepsymed)

Karlovarský kraj - Centrum duševního zdraví Karlovy Vary, Centrum duševního zdraví Cheb (Fokus Karlovarský kraj, z.ú)

Středočeský kraj - Centrum duševního zdraví pro děti a adolescenty (Pro zdraví 21, z.ú.)

Jihočeský kraj - Centrum duševního zdraví Strakonice (FOKUS - Písek z.ú.)

Ústecký kraj - Centrum duševního zdraví pro adiktologické pacienty Ústí nad Labem (DRUG – OUT Klub, z. s.)

Liberecký kraj - Centrum duševního zdraví Liberec (FOKUS Liberec o.p.s.)