Aliance center duševního zdraví (ACDZ) reaguje na výroky ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, které uvedl ve svém rozhovoru pro Deník N dne 1. března tohoto roku a které se mimojiné týkaly vzniku a fungování center duševního zdraví (CDZ) a potažmo celé reformy péče o duševní zdraví. Vznik CDZ ministr Válek označil za citace: "...plod upřímné, hluboké nenávisti premiéra Babiše a ministryní Maláčovou." S takovým postojem k CDZ nesouhlasíme.
Reforma péče o duševní zdraví byla myšlenkově nastartovaná mnohem dříve. Koncept reformy byl připravován již v roce 2013 za ministra Leoše Hegra a následně dokončen za ministra Martina Holcáta, nikoliv tedy za Andreje Babiše. Hlavním cílem, který je platný doposud, je zvýšení kvality života lidí s duševním onemocněním. Neboť "současný model péče nazjišťuje dostatečnou podporu pacientů v jejich vlastním prostředí ani spolupráci a koordinaci mezi jednotlivými složkami poskytovatelů péče o duševně nemocné". Jedním z viditelných dopadů celé reformy byl vznik nové služby na sociálně zdravotním pomezí centrum duševního zdraví. Od roku 2018 vzniklo v ČR díky podpoře z EU ve třech vlnách celkem 30 CDZ, jejichž cílovou skupinou jsou lidé s vážným duševním onemocněním. V rámci dalších systémových projektů vznikla pak ještě tři CDZ pro děti a adolescenty, jeden multidisciplinární tým pro seniory, tři týmy pro osoby se závislostí a dva forenzní multidisciplinární týmy.
Z pohledu ACDZ vnímáme, že finanční prostředky vložené do reformy péče o duševní zdraví, potažmo do zárodku sítě CDZ a multidisciplinárních týmů, byly investovány smysluplně, že se ve velmi krátké době projevil pozitivní efekt jejich fungování. Je potřeba v jejich rozvoji pokračovat, aby došlo ke skutečné systémové změně.
ACDZ je připraveno i nadále spolupracovat na pokračování reformy péče o duševní zdraví a nabízí ministrovi zdravotnictví:
- návštěvu a detailní seznámení s činností CDZ v některých z členských organizací
- spolupráci v reformních krocích a podněty k dalšímu pokračování
Od vedení MZd proto očekáváme:
- kontinuitu v započaté reformě a podporu nově vzniklým CDZ
- intenzivní propagaci reformy a jejich cílů a přínosu veřejnosti
- propojení reformních záměrů MZd s ostatními ministerstvy, MPSV a MŠ
- pokračování v reformních krocích a podporu vzniku dalších CDZ dle NAPDZ
Tyto kroky budou mnohem užitečnější a praktičtější než vyjádření v médiích, která poškozují a devalvují práci řady odborníků, snižují zájem veřejnosti o systém péče o duševní zdraví a celkově bagatelizují evropský systém psychiatrické péče, ze kterého reforma vychází.
Celé stanovisko ACDZ si můžete přečíst ZDE.